تبلیغات
۩ ۩ Anythings You Think Is Here ۩ ۩ - اربیم ( Erbium )
چهارشنبه 20 مرداد 1389

اربیم ( Erbium )   نوشته شده توسط: عرفان یزدپور    نوع مطلب :شیمی ،

 اربیم ( Erbium ) :نمایی از عنصر Er


اربیم خالص به شکل نرم ، چکش خوار و درخشان و به رنگ نقره ای متالیک است . این فلز در هوا نسبتاً پایدار بوده و به سرعت اکسید نمی شود . از لحاظ تجاری منابعی که از آن برای استخراج Er استفاده می شود در هند ، استرالیا ، آفریقا ، چین و امریکای شمالی یافت می شود . کشف این عنصر توسط Carl Mosander در سال 1843 و نام این عنصر به علت شهری در سوئیس به اسم Ytterby می باشد . در سال 1934 ، Klemm و Bommer برای اولین بار از طریق واکنش کلرید بدون آب با بخار پتاسیم فلز اربیم خالص تهیه کردند .
مانند سایر فلزات نادر خاکی ویژگی این فلز ( اربیم ) نیز به میزان ناخالصی های موجود در آن بستگی دارد . اربیم ازترکیب 6 ایزوتوپ پایدار تشکیل شده است . همچنین 9 ایزوتوپ رادیواکتیو در اربیم یافت می شود . آخرین تکنیک تولید اربیم ، استفاده از واکنش های مبادله یون است که نتیجه آن کاهش قیمت فلزات کمیاب و ترکیبات آنها در سال های اخیر است .
بیشتر اکسیدهای عناصر کمیاب دارای تیزی در نوار جذب در نواحی مرئی ، فرابنفش و نزدیک مادون قرمز است . این ویژگی همراه با ساختار الکترونی آن باعث می شود که بسیاری از نمک های فلزات نادر خاکی رنگ های زیبایی از خودنشان دهد .
اربیم کاربرد هسته ای و متالورژیکی دارد . این عنصر همراه وانادیم سختی را پایین می آورد و کارایی را افزایش می دهد .
قیمت اربیم 99% در حدود 650 دلار بر کیلوگرم می باشد .
ساختار بلوری عنصر Er


اثرات اربیم بر روی سلامتی
اربیم یکی از عناصر شیمیایی کمیاب است که در وسایل خانه مانند تلویزیون رنگی، لامپهای فلورسنت، لامپهای ذخیره انرژِی و شیشه به کار می رود. کلیه عناصر شیمیایی نادر ویژگیهای نسبتا مشابهی دارند.
اربیم به ندرت و به مقدار کم در طبیعت یافت می شود. اربیم تنها در دو نوع کانسار یافت می شود. با توجه به این که اربیم برای تولید کاتالیزورها و صیقل دادن شیشه مناسب است، کاربردهای آن در حال افزایش است.
وجود اربیم در محیط کار خطرناک است زیرا گاز آن با هوا استنشاق می شود و باعث انسداد ریه می شود به ویژه اگر برای مدتی طولانی مورد استنشاق شود. به علاوه اربیم باعث ایجاد سرطان در انسان می شود و استنشاق آن احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. در نهایت وقتی در بدن انسان تجمع یابد، برای کبد خطرناک است.

اثرات زیست محیطی اربیم
اربیم به طرق مختلف و عمدتا در اثر صنایع تولید کننده نفت، در محیط پراکنده می شود. به علاوه وقتی لوازم منزل دور ریخته می شوند، اربیم وارد محیط زیست می شود. اربیم به تدریج در خاک تجمع می یابد و در نهایت غلظت آن در بدن انسان، جانوران و ذرات خاک افزایش می یابد.
در جانوران آبزی اربیم باعث آسیب غشای سلولی می شود که روی تولید مثل و عملکرد سیستم عصبی اثر منفی دارد.
عنصر Er در طبیعت


تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در تجزیه
اسپکترومتر جرمی ، میکروسکوپ ، کرماتوگرافی مایع و گازی ، اشعه x ، جذب اتمی ، مادون قرمز ، کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا و اسپکترومتر نشری